31 grudnia 2020

Ścieżki w sieci (2): Zielony Punkt Kontrolny

...i inne środki zastępcze dla tradycyjnych InO

Kończący się rok w związku z nadal szerzącą pandemią koronawirusa przyniósł mniej lub bardziej trwałe zmiany w wielu dziedzinach życia - zdalna praca i edukacja, rozmaite obostrzenia i mniej lub bardziej przemyślane środki bezpieczeństwa... Nie ominęło to też sportu, przy czym ten profesjonalny chyba ucierpiał na tym mniej niż amatorski. Podobnie było w dyscyplinie orientacji sportowej. Wiele InO zostało odwołanych, w tym też te bardziej mnie interesujące marszowe. Już w marcu zrezygnowano z organizowania m. in. MnO Kaszub czy bardzo popularnych Nocnych Manewrów SKPT. Potem rząd nawet zakazał na chwilę wstępu do lasu. Kiedy latem i jesienią nastąpiła lekka odwilż, kilka imprez się odbyło (sam byłem na Vestigii i Urwisku). Niestety jesienią znów zaczęła wzrastać liczba wykrytych zachorowań i znów sytuacja stała nieco niestabilna. Na szczęście niektóre MnO i BnO nadal się odbywają, choć oczywiście na nieco zmienionych warunkach. Alternatywą są też inne sposoby na wędrówki, marsze i biegi na orientację i dziś na blogu będzie kilka źródeł i inspiracji na takie mniej lub bardziej samodzielne metody.


InO w Youtube

Na początku tylko odwoływano kolejne imprezy. Z synem zwiększyliśmy wtedy częstotliwość spacerów po lesie w najbliższej okolicy domu. Kiedy jednak lasy zamknęli, jemu został balkon i jazda na hulajnodze lub rowerze dookoła parkingu, a mi pomysł zawodników z Morenka TEAM na InO w wersji online jako filmy na Youtube. Pomysł ciekawy, ale wziąłem udział tylko w pierwszej edycji. Z drugą spróbowałem, ale okazało się to dla mnie trochę zbyt męczące i nie dotrwałem do końca - jak dla film to nie to samo, co marsz, tym bardziej, że filmik składał się głównie z mapy i z serii fotografii. Rolę karty startowej pełni(ł) formularz w Dokumentach Google, ale klasyfikacja była aktywna tylko przez pół godziny od premiery filmiku - potem była możliwość wysłania odpowiedzi i otrzymania wyniku punktowy, ale poza klasyfikacją. Kolejnych prób nie podejmowałem, ale może kiedyś zmienię zdanie. Dodam jeszcze tylko, że przez jakiś czas facebook podrzucał mi propozycje podobnych wydarzeń online, więc jeśli komuś taka forma treningu umysłu i ćwiczeń w czytaniu mapy odpowiada, to bez problemu znajdzie więcej podobnych filmików. Poniżej kilka linków:

Spacery online

Przez czas zamknięcia lasów również niektórzy leśnicy umieszczali w youtube nagrania swoich spacerów po lesie w czasie pracy lub może w przerwie między obowiązkami. Do oglądania tego też nie miałem w sumie cierpliwości. Kilka takich spacerów można obejrzeć m. in. na kanale Echa Leśne w ramach serii Oblicza Lasów.

Samodzielne treningi

A przynajmniej częściowo samodzielne. Kilka klubów i organizacji w Trójmieście i okolicach już wcześniej organizowało różnego rodzaju treningi i zawody, a także rekreacje w parkach lub częściach lasów niedaleko od miasta. Niejednokrotnie sam (lub w drużynie) brałem udział w tych organizowanych przez UKS Siódemka Rumia i UKS Azymut 45 Gdynia, co zresztą opisywałem na tym blogu. Są też cykle organizowane lub współorganizowane przez kluby i stowarzyszenia związane z dużymi InO (Tułaczem i Harpaganem). Ich wspólną cechą jest względnie nieduży koszt, kilka tras do wyboru (najczęściej trzy lub cztery o poziomie trudności od spacerowego do takiego dla biegowych hardkorowców) oraz mapa typowa dla BnO.
W czasie pandemii - zwłaszcza przy ściślejszych obostrzeniach - wprowadzono w tych imprezach pewne zmiany. Lampiony rozwieszane są na dłuższy okres (kilka dni lub tygodni), dzięki czemu można wybrać najbardziej pasujący nam termin i do tego uniknąć nadmiaru kontaktu z innymi zawodnikami, wpłat dokonuje się tylko przelewem, a mapę otrzymuje się przez internet (np. mailem) do samodzielnego wydruku.

GPS Orienteering

Informację o takim sposobie na trening niedawno udostępniłem z fanpage'a Zapiski Biegacza Terenowego. Nie sprawdzałem jej osobiście - chciałbym to zrobić w przyszłym roku, ale na razie niczego nie deklaruję. Jednak na podstawie tego, co wyczytałem we wpisie na Zapiskach... i w opisach aplikacji wnioskuję, że jest to dość ciekawa opcja. Mając mapę jakiegoś terenu w formie elektronicznej można ją wprowadzić do aplikacji, zaznaczyć punkty i samemu przebiec lub przemaszerować trasę, mając przy tym "tę satysfakcję budowniczego..."
Aplikacja dostępna jest na telefony z systemem Android poprzez Sklep Play. Właściwie jest to kilka aplikacji różniących się nieco od siebie. Jest pełna wersja płatna, są wersje bezpłatne (demonstracyjna z pewnymi ograniczeniami oraz RUN dla uczestników zawodów zorganizowanych przy pomocy pełnej wersji - czyli można korzystać z map przygotowanych przez kogoś innego). Oprócz tego deweloper udostępnia też powiązaną aplikację do rejestracji trasy w celu późniejszej analizy pod kątem np. doboru wariantu lub szybkości biegu oraz inną, w której można wprowadzać notatki i komentarze do mapy, co wydaje się przydatne dla budowniczych tras dbających o aktualność map.
Biegacz Terenowy zaleca użycie dobrej mapy (np. z geoportalu) oraz jej odpowiednią kalibrację. W opisach aplikacji pojawia się możliwość współpracy z mapami z programu OCAD. Całość wygląda na zaiste interesującą opcję, ale jak mówiłem, na razie bez deklaracji, bo nie skończyłem opisywać jeszcze poprzedniej sprawdzanej aplikacji...

Zielony Punkt Kontrolny

Na koniec to, co właściwe było impulsem do napisania tego posta. Zielony Punkt Kontrolny to koncepcja rozmieszczania w określonym terenie sieci stałych punktów kontrolnych umożliwiających organizowanie treningów i imprez na orientację. Pomysł wyszedł od Fundacji Sport i Przyroda - Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników i jest realizowany przy współpracy z Lasami Państowymi i Polskim Związkiem Orientacji Sportowej. O samej idei wiedziałem od paru lat, ale jak wspomniałem przy okazji opisywania wyprawy do Kadyn, do niedawna jedyną trasą ZPK, którą miałem okazję przejść, była ta na wejherowskiej Kalwarii. Tymczasem w bazie projektów dostępnej na stronie inicjatywy jest ich już ponad sto dwadzieścia.
Projekt, aby znalazł się w bazie, powinien spełniać pewne wymogi, ale na stronie jest też lista takich, które się nie załapały do podstawowej bazy. Punkt kontrolny ma formę drewnianego słupka o wysokości niespełna metra, z lampionem w formie kwadratowej plakietki oraz kasownikiem (perforatorem) do podbijania karty startowej. Mapa jest (a przynajmniej powinna być) zgodna ze standardem IOF (International Orienteering Federation), czyli ma formę typowej mapy biegowej. Autorzy poszczególnych projektów oprócz pełnej mapy ze wszystkimi punktami często mają też prostsze propozycje o różnych poziomach trudności czy długości trasy.

Za budowę poszczególnych tras oraz opiekę nad nimi w większości odpowiadają poszczególne nadleśnictwa, jednak są też takie, do których przyłożyły się jednostki samorządu terytorialnego (powiaty lub gminy) albo związki czy kluby orienteeringu. Co ciekawe, autorzy udostępniają też program komputerowy do obsługi InO organizowanych na projektach. Jednak dla pełnej sprawności wymaga chyba do działania kompatybilnej aplikacji na system Android, a ta nie jest już dostępna w Google Play. Można tam jednak znaleźć kilka aplikacji dla poszczególnych tras, niekoniecznie dostępnych na stronie ZPK. Poniżej kilka przydatnych linków:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz