niedziela, 29 listopada 2015

Keszowanie w dolinie Redy (1): Miga

Tej jesieni pewną ilość czasu spędziłem na poszukiwaniu keszy nieopodal rzeki Redy w różnych miejscowościach wzdłuż jej biegu. Tym poszukiwaniom poświęcę kilka wpisów, bo często ukryte były w naprawdę ciekawych i/lub ładnych miejscach. Wtrącę też czasem wspomnienie którejś z wcześniejszych wędrówek. Tak będzie i w pierwszym wpisie z serii, poświęconym uroczemu zakątkowi leżącemu pomiędzy brzegami Redy a stokami wysoczyzny, na której rosną lasy Puszczy Darżlubskiej.Miga to nazwa leśniczówki stojącej na lewym brzegu Redy, na zachód od drogi wojewódzkiej nr 218 z Wejherowa do Krokowy. Obecnie nie jest ona siedzibą żadnego leśnictwa, choć nadal wisi na niej tabliczka Administracji Lasów Państwowych. Daje ona też nazwę położonym nieco dalej na zachód użytkom ekologicznym, Migowej Łące i Migowemu Wzgórzu.
W bezpośrednim sąsiedztwie leśniczówki najbardziej charakterystyczne (poza wojskową strzelnicą, obecnie w przebudowie) są nadrzeczne łąki, które w połączeniu z infrastrukturą retencyjną (stawy i kanały) sprawiają, że ten malowniczy teren jest częstym celem spacerów okolicznych mieszkańców. Dodatkową atrakcją jest możliwość obserwacji wypasanych tu pięknych koni.
Na niewielkim pagórku ponad jednym ze stawów już latem miałem okazję podjąć kesza H-Źródełko.Od szosy dojście do leśniczówki i spory kawałek dalej możliwe jest asfaltową dróżką. Biegnie tędy kilka szlaków turystycznych - zielony Puszczy Darżlubskiej, rowerowy do Warszkowa, a także jeden z promowanych przez miasto i gminę Wejherowo szlaków nordic walking. Asfalt kończy się na drewnianym mostku. Niedawno tu też była skrzynka z opencaching.pl, ale nie udało mi sie jej odkryć. Obecnie jest czasowo niedostępna.
Wszystkie szlaki w tym miejscu odbijają w prawo, jeszcze przez jakiś podążając wzdłuż rzeki. Kiedy mam trochę czasu, lubię jeździć tędy rowerem do pracy lub z niej wracać. Po drugiej stronie mostka jest tylko ścieżka prowadząca do kładki przez znacznie szerszy Kanał Redy, nad którym umiejscowiony jest jeden z największych zakładów produkcyjnych Wejherowa - Cementownia, której komin można dostrzec z daleka.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz